News

WASHINGTON -- The U.S. government is losing money on the penny, the Wall Street Journal reports. The paper said it cost 1.5 cents to produce each penny in the 2016 fiscal year. U.S. Mint and the ...
A quarter cost 23% more to make last year than it did in 2023; the penny cost 17% more. The U.S. Mint has been producing fewer pennies and nickels in recent years to minimize losses.
A penny, which used to cost less than 1 cent to make, now costs 3.7. In 2011, a quarter was cheaper to make than a nickel; today the two coins cost about the same.
It costs nearly four cents to make one penny. The nickel costs even more By Annette Choi, CNN 1 min read Published 1:45 PM EST, Mon February 10, 2025 ...
At a cost of nearly four cents to produce each penny, Oregon’s U.S. Sen. Jeff Merkley says the United State Mint is fulfilling the definition of government waste with every penny it makes ...
At the same time, the penny's “unit cost” has gone up in recent years. The nearly 4 cent price tag is up 20.2% from the Mint's 2023 report, when a penny cost just over 3 cents. Cost of the nickel ...
With a quarter upside down and with Washington’s head facing you, place the quarter in between the tire’s tread. If the top of his head is still buried, then you’re good, for now.
For the 2011 fiscal year, production of the dime, quarter and $1 coin for circulation generated seigniorage of $488.8 million, offsetting the losses from the penny and nickel.
Pennies sit in a bin at the U.S. Mint in Denver on Wednesday, Aug. 15, 2007. David Zalubowski-AP WASHINGTON (WLS) -- The U.S. government is losing money on the penny, the Wall Street Journal ...