News
Molly: Do you guys feel any attachment to the penny ... not the nickel and dime! Megan: Honestly, I think the nickel in the dime should go. It’s time. Let our retailers price in quarter-dollars ...
WASHINGTON -- The U.S. government is losing money on the penny, the Wall Street Journal reports. The paper said it cost 1.5 cents to produce each penny in the 2016 fiscal year. U.S. Mint and the ...
By 1948 the dollar (and thus the penny, nickel and dime) had only half the purchasing power it had in 1914. By 1973 the dollar’s purchasing power was only one-quarter of what it was in 1914.
Many of those expenses have been on the rise — and the penny isn't the only coin entering our wallets today that costs more to make than it's worth (enter the nickel debate). Here's a rundown of ...
The argument rests on blaming the penny’s most common neighbor in the coin jar: the nickel. While the penny ... could prioritize production of the quarter coin, which costs roughly 15 cents ...
A nickel is worth half as much as a dime but costs twice as much to mint. A penny, which used to cost less than 1 cent to make, now costs 3.7. In 2011, a quarter was cheaper to make than a nickel ...
At a cost of nearly four cents to produce each penny, Oregon’s ... nearly 14 cents to produce a nickel, 6 cents to produce a dime and 15 cents to produce a quarter. Meanwhile, an estimated ...
Some results have been hidden because they may be inaccessible to you
Show inaccessible results